Security System
Geodetów 70/3,Wyszków, Polska
Tel. 695 185 360
E-mail: security.system@wp.pl
Kamery
IP i DVI-HD
Wróć do listy

TELEWIZJA IP

Systemy IP coraz bardziej zaczynają wypierać systemy analogowe. Wbrew pozorom monitoring IP nie musi być droższy od systemów CCTV analogowych.

Oczywiście musimy sobie zdać sprawę, że nie zawsze opłacalne jest stosowanie kamer IP. Często wybierając system monitoringu kierujemy się ceną, a jednocześnie chcemy mieć doskonałą jakość obrazu. Musimy zdać sobie sprawę, jakie są różnice pomiędzy tymi technologiami, bo dopiero wtedy będziemy mogli wybrać, co jest lepsze dla nas. Poniżej postaramy się przedstawić podstawowe różnice systemów analogowych i cyfrowych oraz przedstawić kiedy należy zdecydować się na system monitoringu IP.

Musimy zagłębić się w technologię przesyłania obrazu. W systemach analogowych do działania systemu niezbędne jest okablowanie, którym przesyłane będą obrazy, dźwięki do urządzeń rejestrujących. I tak w przypadku kamer analogowych okablowanie jest wykorzystywane tylko i wyłączenie w tym celu. W miarę rozwoju technologii kamery analogowe wzbogacane są o dodatkowe parametry zaczynając od cyfrowych matryc, a kończąc na procesorach, które przesyłany sygnał dodatkowo obrabiają cyfrowo. Jednak największą rolę pełnią rejestratory i to głównie one odpowiadają za jakość naszego monitoringu.

W systemach IP całość wygląda trochę inaczej. Przede wszystkim do transmisji wykorzystywane są istniejące sieci LAN, WAN, WLAN i to przeważnie one mają wpływ na to czy system będzie funkcjonalny czy będzie tylko utrudniał życie osób pracujących na komputerach. Jeszcze niedawno kamery analogowe od cyfrowych różniły się głownie sposobem transmisji sygnału. Jednak obecnie coraz bardziej popularne stają się kamery mega pikselowe.

Kamery te nie tylko obrabiają przesyłany obraz, ale potrafią też zarządzać nim. Same wykrywają zagrożenia, zgłaszają alarmy, a nawet wysyłają e-maile oraz sms'y. Dzięki temu zmniejszamy udział czynnika ludzkiego, który to nie ma co ukrywać jest najsłabszym ogniwem całego systemu. W przypadku systemów IP czynnik ludzki sprowadza się do sprawdzenia, co spowodowało alarm oraz w razie niebezpieczeństwa do podjęcia odpowiednich kroków. Dodatkowym atutem systemów IP jest jego skalowalność. Czyli co za tym idzie możemy tworzyć dowolne rozproszone sieci a nadzór nad całym systemem sprawować tylko w jednym punkcie. Daje to nam możliwość skorzystania z centrów monitoringu.

W przypadku systemów analogowych to czynnik ludzki odpowiadał za rozpoznanie zdarzenia, czy należy wszcząć alarm czy nie. W przypadku systemów IP kamera same rozpoznaje zdarzenie, a dodatkowo zamontowane czujniki pozwolą nam nawet zdefiniować, co konkretnie się stało.

Zalety tego systemu można łatwo wyjaśnić na przykładzie: Pan X obserwuje obraz z 16 kamer wypatrując niepokojących zdarzeń, po kilku godzinach jest tak zmęczony, że zdarzają się przypadki, iż duży ruch przed kamerą może być niezauważony. Natomiast Pan Y jest użytkownikiem systemu IP. System sam rozpoznaje zagrożenie, informuje o tym naszego operatora, a w razie konieczności zawiadomi odpowiednie służby. Mało tego, Pan Y może za pomocą systemu IP sterować dowolnymi urządzeniami, np. zapalić światło lub przez mikrofon poinformować, iż cała sytuacja jest nagrywana.

Istnieje wiele zalet system IP poniżej przedstawię najważniejsze z nich:
  • informowanie dowolnej liczby użytkowników poprzez mail, sms, alarm o niepokojącym zdarzeniu,
  • integracja z istniejącą siecią LAN, WAN, WLAN,
  • możliwość zasilania kamer poprzez PoE,
  • analiza obrazu zarówno przez oprogramowanie kamery IP jak i przez aplikację kliencką (operatora),
  • możliwość obserwacji obrazu poprzez przeglądarki WWW z dowolnego miejsca,
  • możliwość rozbudowy systemu do dowolnej ilości kamer (w systemach analogowych ograniczeniem jest ilość wejść rejestratora),
  • przesyłanie obrazów z wielu kamer poprzez jeden kabel (sieć komputerowa),
  • Kamery IP generują obraz w rozdzielczości HD, Full HD i większej (nawet do 8Mpix),
  • większy zakres widzenia w porównaniu do kamer analogowych o tych samych parametrach, a co a tym idzie redukcja ilości kamer w systemie.

Wszystkie te cechy skłaniają nas do wyboru kamer IP, pamiętajmy jednak, że przed wyborem systemu warto się skontaktować z osobami, które te systemy znają, pozwoli to na dobranie systemu w odpowiedniej konfiguracji w zależności do potrzeb.